Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Kielecki FMS i SLD wspólnie za akcją "3 x TAK dla godnej pracy"

dodano 2014-08-07 10:45 w kategorii: Wojewódzkie

Członkowie Federacji Młodych Socjaldemokratów oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej zbierali w Kielcach  podpisy pod inicjatywą obywatelską dotyczącą poparcia projektu zmiany ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Projekty ustaw, pod którymi zbierane są podpisy dotyczą ograniczenia nadużywania umów śmieciowych, wprowadzenia godzinowej płacy minimalnej dla osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych (m.in. umów zlecenia i o dzieło) oraz podwyższenia najniższych rent i emerytur o 200,00 zł.

Chcemy aby w ustawie pojawił się nowy zapis definiujący pojęcie „pracy zarobkowej”, który pozwoli na wprowadzenie ustawowego określenia minimalnej stawki za godzinę pracy dla osób świadczących usługi na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym umów agencyjnych, umów zlecenia, umów o współpracy, umów o dzieło albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni usług rolniczych, albo wykonywania działalności gospodarczej na rzecz jednego zleceniodawcy, w przypadkach których powstają zobowiązania w zakresie ubezpieczeń społecznych. Proponowana przez SLD stawka to 10,00 zł za godzinę pracy. Stawka ta wzrastać będzie oczywiście wraz ze wzrostem minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę.

Proponowana przez SLD podwyżka najniższych rent i emerytur jest możliwa, gdyż rząd zaoszczędził na ostatniej waloryzacji emerytur około 1 mld zł. W budżecie zapisano, że w 2014 r. waloryzacja ta będzie kosztować państwo 3,56 mld zł, jednak - jak wykazuje w projekcie ustawy SLD - jej koszt będzie znacznie niższy - około 2,6 mld zł. - Chcemy więc oddać emerytom to, co im się należy – mówił niedawno na konferencji prasowej poseł SLD Dariusz Joński.

- Mamy 2 mln ludzi, którzy żyją w Polsce w ubóstwie i kolejne 10 mln, które ubóstwem są zagrożone. Nasz rząd tego nie widzi, Donald Tusk uważa, że w Polsce nie ma ubóstwa. Niestety ono jest – przekonywał D.  Joński.

Z umowami śmieciowymi oraz ze  zbyt niskimi stawkami godzinowymi walczy się w całej Europie. Na przykład w Niemczech pod wpływem niemieckiej socjaldemokracji rząd Angeli Merkel zgodził się wprowadzić pracę godzinową na poziomie 8,5 euro. Komentarze

Wydarzenia

 • Zbigniew Ziobro do dymisji. Apel do prezydenta o trzecie weto.

  wczoraj o 15:35

  - Składamy zawiadomienie do prokuratury w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przez funkcjonariusza publicznego, który przekroczył lub nie dopełnił swoich obowiązków przez przedłożenie Senatowi RP ustawy z 20 lipca 2017 r. o Sądzie Najwyższym w innym brzmieniu aniżeli została ona...czytaj więcej»

 • Gawkowski: PiS działał w sprawie sądów, jak zorganizowana grupa przestępcza

  wczoraj o 06:58

  - Tryb pracy nad ustawami, które zmieniają ustrój państwa, to jest to łamanie kręgosłupa demokracji. Niestety Prawo i Sprawiedliwość może się oburzać na temat tego, że ktoś mówi, że będzie siedział, ale PiS w tej sprawie działało jak zorganizowana grupa przestępcza – powiedział Krzysztof Gawkowski, czytaj więcej»

 • Elsner: Pół wstecz

  3 dni temu, 2017-07-21

  Wyzwiska rzucane z mównicy sejmowej pod adresem opozycji dowodzą, że nerwy prezesa PiS-u są w stanie opłakanym. Czego lub kogo boi się Jarosław Kaczyński?czytaj więcej»

 • Liberadzki: Polska w Unii bez Unii w Polsce? Czy to możliwe?

  3 dni temu, 2017-07-21

  Temperatura w Polsce i wokół Polski rośnie. Polityczna temperatura, oczywiście, co zresztą widać codziennie w Sejmie i wokół Sejmu, w Pałacu Prezydenckim i wokół niego, a także w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Katowicach, Łodzi i w wielu innych miastach. czytaj więcej»

 • Czarzasty: Czas tego Sejmu, w tym składzie dobiegł końca

  4 dni temu, 2017-07-20

  - Sejm w obecnym składzie nie ma możliwości prowadzenia Polski w sposób rozsądny i spokojny - powiedział SLD Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD podczas konferencji prasowej, która odbyła się miasteczku namiotowym, które powstało naprzeciwko Sejmu w Warszawie.czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.